”Taksit esnetme, mobilya sektöründeki kayıtdışılığı azaltır”

 / TÜM HABERLER

”Taksit esnetme, mobilya sektöründeki kayıtdışılığı azaltır”

Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9’a düşürülmesinden mobilya sektörünün olumsuz etkilendiğini ve satışlarda duraklama yaşandığını söyledi. Kredi kartlarına taksit sınırlamasının düşürülmesi ile mobilya sektöründe senetli satışa geçildiğini ifade eden Doğan, "Bizim senetli satışlarımızdaki en büyük endişemiz kayıtdışılık. Kredi kartında taksit sayısının 9’a düşürülmesi ile kayıt dışı tetiklenmiş oldu" diye

En çok mobilya alışverişi tercih ediliyor  

Tüketicilerin en çok 12 taksit ile mobilya alışverişi yapmayı tercih ettiklerini ifade eden Doğan, şunları kaydetti:

"MOSDER olarak yaptığımız araştırmalara ve anketlere göre, bizim tüketicimizin en çok tercih ettiği ödeme şekli 12-15 taksit seçeneği. Bu nedenle zaten taksit sınırlamasının 9’a düşürülmesi nedeniyle sektörde sıkıntıya neden oldu. Türkiye’de mobilya sektörünün yüzde 10 büyümesi hedeflenirken, yüzde 6-7 seviyelerinde kaldık. Eğer taksit esnetme çalışmaları hayata geçirilirse yıl sonuna kadar, bu hedeflerimizi tutturmamızda kesinlikle çok faydası olur. Yüzde 20 artış olur."

Doğan, kredi kartlarına taksit sınırlamasının artırılmasının, mobilya sektöründeki kayıtdışılığı azaltacağını ifade ederek, şunları kaydetti: "Kredi kartlarına taksit sayısının 9’a düşürülmesi mobilya sektöründeki kayıtdışını 10 puan arttırdı. Yüzde 25 olan kayıtdışı, yüzde 35’lere çıktı. Kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9’dan 12 aya çıkarılmasının en güzel tarafı, kayıtdışını kayıt altına tekrar almış oluruz. Senetli alışveriş olduğu zaman ölçülemiyor. Senetli alışveriş satanla alan arasında geçiyor. Kredi kartı kullanıldığında direk sistemden geçiyor, yani resmileşmiş oluyor."

  03 Kasım 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 304338

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.