Tarih öncesi Mobilyalar..

 / TÜM HABERLER

Tarihöncesi Mobilyalar

İnsanlar çiftlik yapmayı öğrendiğinde ve kalıcı yerleşim yerlerinde yaşarken mobilyalar yapmaya başladılar. Avrupa’da bilinen en eski mobilyalardan bazıları, M.Ö. 2000 yılında İskoçya’daki Orkney Adaları’ndaki Sara Brae köyünde taş devrinden gelmektedir. Taş devri çiftçileri, balina ve çimlerin çatılı taş kulübelerde yaşıyordu. İçinde dolap ve yatak gibi taş mobilyalar yapılmıştır.

Eski Mısır Mobilya

Bu arada Mısır’da zengin Mısırlılar birçok odaya sahip büyük, konforlu evlerde yaşıyorlardı. Duvarlar boyalıydı ve zeminlerde renkli fayans vardı. Evlerinin içinde zengin Mısırlılar, yataklar, sandalyeler, masalar ve sandıklar gibi ahşap mobilyalara sahipti. Ancak yastık yerine ahşap baş dayam kullandı.

Sıradan insanlar çamurdan yapılmış daha basit evlerde yaşıyordu. İnsanlar sıcak olduğu zaman düz çatıda yatmış olabilirler ve ısı nedeniyle işlerinin çoğunu yapmış olabilirler. Zavallı mobilyalar için çok basitti. Sıradan Mısırlılar surların çevresindeki tuğlaları tezgahlarda oturuyorlardı. Şeyleri saklamak için duvarlara saz çubukları veya tahta mandallar kullandılar.

Antik Yunan Mobilyaları

Antik Yunan’da bile zengin bir ev mobilyasında temel vardı. Yunanlılar ahşap sandıklarda eşyalar biriktirdiler veya duvarlara ahşap mandallardan asdular. Zengin bir evde pahalı bardakların sergileneceği bir karyola da olacaktır. İnsanlar kanepelerde (yatak olarak da işlev görebilir) yaslandı. Kanepe, basitçe halat dokuma ve üst kısımlar üzerine serilmiş paspaslar ya da paspaslar ile ahşap çerçevelerdi.

Roma Mobilyaları

Roma’da zengin insanlar, mozaikler ve (imparatorluğun daha soğuk bölgelerinde) pencerelerin cam bölmelerini ve hatta bir hipokost adı verilen merkezi ısıtma şeklindeki lükslerin keyfini çıkarıyordu. Zengin Romalılar evlerinde duvar resimleri de denir.

Zengin, çok rahat mobilyalara sahipti. Döşemeli ve güzel oyulmuştu. İnsanlar kanepelerden uzanırken yedi. Işık lambaları ışık için kullanıldı. Tabii ki fakir Roma mobilyaları için çok basit ve seyrekti.

Saxon Mobilya

Zengin Saksonlar için bile hayat zor ve sert ve mobilyalar çok basitti. Genellikle bir Sakson salonunda herkes tarafından paylaşılan sadece bir oda vardı. Thanes (üst sınıf Saksonlar) ve takipçileri, yataklarda saman yatakları ve yastıklarla yattılar, ancak en fakir insanlar yere yattı.

Sakson mobilyaları hakkında çok az şey biliniyor, ancak üst sınıf Saksanlar kendi duvarlarında halı şeklinde sergilenmeyi sevmese de, ahşap tezgahlar ve masalar gibi basit ve ağır olmalıdırlar. Pencerelerde, Thane’in salonunda bile cam parçası yoktu.

Ortaçağda Mobilya

Saksonya zamanlarında zengin bir adam ve bütün ailesi büyük bir salonda birlikte yaşıyordu. Ortaçağda büyük salon hala bir kalenin merkezi idi, fakat efendinin üstünde kendi odası vardı. Bu odaya güneş deniyordu. İçinde Lord, perdelerle çevrili olan bir yatakta, gizlilik için ve taslaklarda bulunmak için uyudu. Efendisinin evindeki diğer görevlileri, hizmetkârları gibi, büyük salonun zemininde yattılar. Büyük salonun bir veya iki ucunda bir şömine ve baca vardı. Ancak Ortaçağda bacalar bir lükstü.

Romalılar zenginleştikten sonra yaklaşık 1180 yıl boyunca ilk kez cam pencerelere cam yapmaya başladı.

Ortaçağ mobilyalar çok basitti. Zengin bir evde bile sandalyeler nadirdi. Çoğu insan dışkı ya da tezgahlarda oturuyordu. Zengin insanlar da yataklar olarak ikiye katlanan masalar ve büyük sandıklar vardı. Zengin halklar evleri, yün halılarına veya boyalı ketenlere asıydı. Sadece dekorasyon için değillerdi. Taslakları saklamaya da yardımcı oldular. Ortaçağda mobilya (zenginler için) genellikle meşeden yapılmıştır.

Ortaçağda Yaşam

16. Yüzyıl Mobilya

16. yüzyılda hayat varlıklılar için daha rahat hale geldi. Mobilya, Ortaçağ’dan daha bol ama yine de basitti. Zengin bir evde genellikle meşeden yapılmıştı ve ağırdı ve büyüktü. 16. yüzyıl mobilyalarının nesiller boyu sürmesi bekleniyordu. Bunu çocuklarınıza ve hatta torunlarınıza da aktarmanız bekleniyordu. Rahat yataklar 16. yüzyılda giderek yaygınlaştı ve artan sayıda orta sınıf insan, tüy yastıklarında saman yerine yattı.

16. yüzyılda sandalyeler Ortaçağlardan daha yaygıntı, ancak hala pahalıydı. Üst sınıf bir evde bile çocuklar ve hizmetçiler taburede oturuyorlardı. Fakirler dışkı ve tezgahlarla yapmak zorunda kaldılar.

16. yüzyılda cam pencereler çok daha yaygın hale geldi. Bununla birlikte, fakirler hala keten tohumu yağı ile ıslatılmış çamaşır şeritleriyle yapmak zorunda kaldılar.

Bacalar da 16. yüzyılda lüks, ancak daha yaygın hale geldi. Fakir insanlar dumanı dışarı atmak için sadece çatıda bir delik vardı.

Zengin Tudor evlerinde, taslakları saklamaya yetecek kadar meşe kaplamayla odaların duvarları kaplandı. İnsanlar taslakları azaltmak için perdelerle asılan dört direkli yataklarda yattılar. 16. yüzyılda bazı insanlar duvar kağıdı vardı ama çok pahalıydı. Diğer zenginler duvarlarına duvar halıları veya boyalı bezler asmıştı.

16. yüzyıl mobilya uygulamasındaki gelişmelerden hiçbiri.

Haber: Elif YAMAN / ANKARA

  12 Aralık 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 857799

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.