Hatay Mobilya Fuarı açıldı...

 / TÜM HABERLER

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı tarafından düzenlenen Hatay Mobilya Fuarı törenle açıldı.
Çevreyolu-Otogar bölgesinde 5 bin metrekarelik kapalı alanda açılan ve 45 firmanın katıldığı fuar 20 Kasım’a kadar açık kalacak. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanı Bendevi Palandöken’in de katıldığı açılışta konuşan Vali Erdal Ata, Hatay’da göreve başlamadan önce Hatay’ın narenciye ve tarım alanında çok büyük imkana sahip olduğunu bildiğini, ancak Hatay’da mobilyacılık sektörünün bu kadar geliştiğinden bilgisinin olmadığını söyledi. Hatay’a önümüzdeki dönemde bir fuar alanı kazandırmayı amaçladıklarını, aynı zamanda ülkemizdeki mobilya sektörünün ihracat rakamının 2 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmak için Hatay’dan başlayarak mobilyacılara destek sunacaklarını kaydeden Vali Erdal Ata şunları söyledi:
"Bugün fuara gösterilen yoğun ilgi, Hatay’da kalıcı bir fuar alanı yapılması gerekliliğini gözler önüne serdi. Bu konuda Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa bir çalışma yapacağız. Mobilya sektörü çok önemli, çünkü tamamen yerli ham madde kullanan tamamı yerli bir sektör. Ülke genelinde de yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan bir sektör. Mobilyacılık ihracatta 2 milyar dolarlık bir paya sahip. Bu rakam toplam ihracatımızın yüzde 1’ine denk geliyor. Hedefimiz bu rakamları daha yukarılara çıkarmak. Otomotiv ya da demir çelikte 1 milyar dolarlık ihracat yapıyorsanız bunun 500 milyon doları ham madde almak için dış ülkelere gidiyor. Amam mobilya sektörü böyle değil, devlet olarak desteklememiz gerekir, İtalya mobilyada 20 milyar dolarlık ihracat yapıyorsa bizim de ilk hedefimiz hiç değilse bu sektörde 10 milyar doları birkaç yıl içinde yakalamamız lazım."
Fuarın açılışında konuşan TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise, Hatay’da fuar sayısının artması gerektiğini söyledi. 
Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı ve ziyaretçiler stantları gezdi.

Kaynak: (DHA)

 

  12 Kasım 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 265128

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.