İnegöl Mobilyada Dünya ile Buluşuyor...

 / TÜM HABERLER

 Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, Türk mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün geçen yıl ihracatını 4,1 milyar dolara taşıdığını belirterek, "Sektörümüz 10 yıl önce bir yılda yaptığı ihracatı şimdi sadece iki ayda gerçekleştiriyor." dedi.

 

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS), "İnegöl Dünya ile Buluşuyor Projesi" kapsamında Amerika kıtasından bazı ülkelerin Türkiye’deki misyon temsilcilerini konuk etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı da olan Güleç, ilçede bir otelde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, İMOS’un çalışmalarını takdirle karşıladığını söyledi. 
Güleç, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 ile dünyada en hızlı büyüyen 6’ncı ülke konumunda olduğunu dile getirerek, "İlk çeyrek büyüme performansımız, Avrupa’nın 27 ülkesinden daha büyük oldu. Böylece Türkiye,  son 26 çeyrekte ortalama yüzde 5,1 büyüdü." diye konuştu.

TİM olarak bir yıldır Amerika kıtasına sürekli heyetler düzenlendiklerini aktaran Güleç, bu sene itibarıyla 46 bini aşkın yabancı sermayeli firmanın Türkiye’de faaliyet gösterdiği bilgisini verdi.

Güleç, 916 yabancı firmanın Türkiye’de irtibat bürosu bulunduğunu ve 2015 yılı itibarıyla Türkiye’deki yabancı sermaye miktarının 165 milyar dolar civarında olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Türkiye, çalışan nüfusunun 29 yaş ortalamasıyla dünyanın en dinamik ve üretken ülkelerinden biridir. Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü ihracatını 2015 yılında 4,1 milyar dolara taşırken, sektörümüz 10 yıl önce bir yılda yaptığı ihracatı şimdi sadece iki ayda gerçekleştiriyor. Rakamsal olarak söylemek gerekirse sektör 2023 yılında 35 milyar dolar üretime ve 16 milyar dolar ihracata ulaşmayı ve dünyanın ilk 10, Avrupa’nın ise ilk 5 büyük mobilya üreticisi arasında olmayı hedefliyor. 2015 yılında Amerika kıtasına yaklaşık 100 milyon dolar ticaret hacmimiz var. Bunu 2016’nın ilk 10 ayında hemen hemen yakaladık ve hedefimizin üstünde bir ciro yakalamayı hedefliyoruz."

Kaynak: A.A

  10 Kasım 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 432704

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.