İnegöl MODEF EXPO 2016 Mobilya Fuarı Kapılarını Açtı...

 / TÜM HABERLER

MODEF Fuarcılık tarafından organize edilen, uluslar arası piyasanın hedef alındığı ve  İnegöl mobilyasının yeni trendlerinin dünya piyasasına sunulacağı MODEF EXPO 2016 Fuarı törenle açıldı. Fuarda stant açan 180 firma yeni modellerini vitrine çıkardı.
Açılış törenine Bursa Valisi İzzettin Küçük, İnegöl Kaymakam Vekili Ziya Polat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa ve İnegöl protokolü, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile sektör temsilcileri katıldı.

Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, İnegöl’de bir asra yakındır mobilya üretildiğini belirterek, Türkiye’nin mobilya üretiminin yüzde 40’ının ihracatının da yüzde 15’inin İnegöl’de gerçekleştirildiğini söyledi. Başkan Uğurdağ, ““Fuara ciddi şekilde hazırlandık. Bugün itibariyle 500’e yakın firma bizzat MODEF’in hem uçak bileti hem de konaklamasını karşılamasıyla buraya geldiler. Bunlar çok ciddi firmalar. Daha önceki müşterilerimize de ulaşıp davetler yaptık. 2 bin 500’e yakın yurtdışı alım heyetinin fuarımızı ziyaret etmesini bekliyoruz. Yıllardır fuarımızı ziyaret eden yurtiçi firmalarımız da var. Bu profesyonel ziyaretçilerimizin de üst düzey katılım göstermelerini bekliyoruz. Şuan fuarımıza 180 firmamız katılım sağladı. 150 firma daha katılım için müracaat etmişti. Metrekaremiz yeterli olsa onları da alacaktık. Yeni projemiz 93 bin metrekare inşaat sahasına 50 bin metrekare kullanılabilir alana sahip. Bu alanda ciddi alıcıları ve katılımcıları İnegölle buluşturacağız” dedi.
AT ARABASI TEKERLEĞİ ÜRETİMİNDEN DÜNYAYA AÇILAN BİR ŞEHİR

Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ta konuşmasında, “Mobilyada hızlı bir şekilde yoluna devam edecek. Mobilya sektörünün farklı kulvarlarda koşabilmesi adına dün de bugün de yarın da hep destekçi olacağız. Fuarın ilçemiz, ülkemiz ve mobilya sektörü için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Dün at arabası tekerliği yapan, çeyiz sandığı yapan İnegöl bugün dünyanın 150 ülkesine mobilya ihraç eden, mobilyada örnek olan bir şehir pozisyonuna geldi. Bunları çok daha ileriye götürmek bizim atacağımız adımlarla oluşacaktır” diye konuştu.
“DÜNYADA KARDEŞLİK VE BARIŞ”

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından düzenlenen Amerika kıtası Büyükelçilerinin ağırlandığı “İnegöl Dünya İle Buluşuyor-Amerika” projesi kapsamında İnegöl’de bulunan Kolombiya Büyükelçisi Ambassador Juan Alfredo Pinto Savedra ise, İnegöl’e misafirperverliklerinden ötürü teşekkür ederek, “ İnegöl’de girişimcilik gözle görülen bir girişimcilik, yaratıcılık, sosyal entegrasyon, kalkınma büyüleyici. İnegöl çok önemli bir şehir ve biz bu şehrin mobilya sektöründe faaliyet gösterenlerin dernek ve örgütleriyle bir araya gelme şansı bulduk. Mobiliyum’u görme fırsatı bulduk. Küçükten büyüğe uluslar arası yatırımlarda bulunabilen üretici malzemelerinin bulunduğu bir AVM. Bu açıdan zaten önemli ama özel sektörün toplumsal kalkınmaya yaptığı yatırım açısından da büyük bir proje. Bugün yaptığımız ziyaretlerde işadamlarının karşılıklı ziyaretlerde bulunulması kararını verdik. İhracat ve ithalat konusunda karşılıklı faydaya dayalı bir ilişkiyi ulusal düzeyde bahsediyoruz. İnegöl nasıl bize kollarını açtıysa biz de Latin Amerika olarak İnegöl’e kollarımızı sonuna kadar açıyoruz. İçinde bulunduğumuz organizasyon kapsamında fuarlara da değinmemiz gerekiyor çünkü fuarlar ekonominin en önemli yapı taşları arasında yer alır. Uluslararası ticareti, entegrasyonu, kardeşliği ve bir arada oluşu sağlaması açısından önemli anlam ifade eder. Tüm katılımcı firmalara başarılar diliyorum ve onlara iyi, bol kazançlı bir gelecek temenni ediyor. Halklarımız arasında kardeşlik temennisinde bulunuyor, tüm dünyada kardeşlik ve barış diyorum” şeklinde konuştu.

“İNEGÖL’ÜN GELİŞİMİNİN ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI”
Bursa Valisi İzzettin Küçük’te konuşmasında, mobilya sektöründeki çalışmalarından dolayı İnegöllü yöneticiler ve girişimcilere teşekkür etti. Vali Küçük, “Bu fuarlar da bu başarının önemli kilometre taşlarıdır. Tüm evlerin kapısı ardına kadar size açık. Beşikten mezara kadar sizinle birlikteyiz sözünü en çok hak eden sektör mobilyacılıktır. Buraya gelen misafirlerimize tekrar teşekkür ediyorum. Çok uzak yollardan gelip burada buluştular. Ülkelerinize çok büyük hatırlarla döneceğinize inanıyorum” dedi. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılış gerçekleştirilen fuar stantları gezilerek incelendi.

Kaynak: DHA


 

  09 Kasım 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 212341

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.